Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Migracje zarobkowe kobiet. Socjopercepcja w Recepcji vol.4

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław wraz z MWW Muzeum Współczesne Wrocław i Recepcja zaprasza wszystkich zainteresowanych na dyskusję pt. "Migracje zarobkowe kobiet. Emancypacja czy zależność?", która odbędzie się 20 stycznia o godz. 17:00 w Recepcji (podwórko Ruska 46), w ramach cyklu SocjoPercepcja w Recepcji.

W spotkaniu prowadzonym przez dr Monikę Wiktorowicz-Sosnowską (Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski) wezmą udział:

Migracje zarobkowe stanowią jedną z form pomnażania kapitału ekonomicznego. Szczególnym zjawiskiem staje się włączenie kobiet w strumienie migrujących za pracą. Wzrastający popyt na pracę kobiet poza granicami rodzimego kraju ulokowany jest przede wszystkim w sferze prac domowych, zwłaszcza usług opiekuńczych. Niewątpliwie na wzrost ten mają wpływ emancypacja kobiet i starzenie się społeczeństw. Migracje dają pewne korzyści finansowe, prowadzą jednocześnie do wielu konsekwencji. Tym samym migracje stają się niejednokrotnie procesem przekraczania granic nie tylko w wymiarze geograficznym, ale również w wymiarze psychicznym i społecznym. Podczas styczniowego spotkania chcemy poruszyć kwestię migracji w ujęciu jednostkowym i rodzinnym, jak również wiele innych kwestii związanych z migracjami Polek. Między innymi zastanowimy się nad konsekwencjami osobistymi i społecznymi wyjazdów zarobkowych Polek. Uczynimy to odwołując się do analizy wyników badań biograficznych, ukazujących doświadczenia trajektorii cierpienia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące podmiotowości w relacji opiekun – podopieczny oraz jej wpływu na tożsamość i życie migrantek. Podejmiemy również refleksję nad alternatywnymi formami zatrudnienia kobiet opiekujących się osobami starszymi.

Serdecznie zapraszamy do udziału i do śledzenia wydarzenia na profilu PTS o.Wrocław:  https://www.facebook.com/events/319979088726430/.

SocjoPercepcja_w_Recepcji_vol4_plakat-online