wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Ponadnarodowe przedsiębiorstwa jako laboratoria oporu: przypadek protestów pracowników Amazona w Europie

Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Sekcja Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają wszystkich zainteresowanych na wykład z Johannesa Schultena pt. "Ponadnarodowe przedsiębiorstwa jako laboratoria oporu: przypadek protestów pracowników Amazona w Europie"

Przez ponad trzy lata, w tym 100 dni strajku, pracownicy Amazona w Niemczech walczyli o podpisanie układu zbiorowego pracy. Choć spór zbiorowy nie został jeszcze rozstrzygnięty, w wykładzie postawiona zostanie teza, że konflikt stał się „laboratorium oporu”. Udało się uzyskać istotną wiedzę nie tylko odnośnie możliwości pracowniczego oporu wobec wysoce elastycznych, w pełni kontrolowanych przez pracodawców i prekaryjnych form zatrudnienia w przedsiębiorstwach ponadnarodowych, lecz również w odniesieniu do transnarodowej solidarności i współpracy pomiędzy różnymi lokalizacjami firmy w Europie.

W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostaną dwa zasadnicze wnioski. W oparciu o koncepcje zasobów związków zawodowych, ich strategicznych możliwości oraz teorie mobilizacji, wykorzystany zostanie przykład zakładów Amazona w Bad Hersfeld by zademonstrować, że liderzy związkowi i aktywiści są w stanie dostosować swoje strategie do zmieniających się warunków. Zaprezentowany zostanie również krótki przegląd sytuacji pracowników Amazona i ich oporu w innych krajach europejskich, w tym Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Koszarowa 3, sala 240

20 kwietnia (czwartek), 13:30Slajd1