wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Pracownicy > Profile pracowników > dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr > Stypendia i granty > Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Zapraszamy do udziału w projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. Rzucić wszystko i wyjechać w „Bieszczady”? Nowa mobilność mieszkaniowa na obszary poza metropolitalne w (post)pandemicznej Polsce w perspektywie przebiegu życia. 

Badanie dotyczy przeprowadzek z miasta na obszary peryferyjne, z dala od dużych ośrodków miejskich. Szczególnie interesują nas historie ludzi, którzy przenieśli z dużych miast się w okresie pandemii COVID-19 lub tuż po niej. Szukamy osób, które nadal mieszkają na terenach peryferyjnych na stałe albo tylko okresowo w ciągu roku. 

Za udział w badaniach, w formie wywiadu trwającego około 90 minut, przewidujemy wynagrodzenie pieniężne w wysokości 300 PLN. 

W Polsce zjawisko wyprowadzania się z dużych miast nie jest nowe. W socjalizmie osoby zamożniejsze i z dostępem do kapitału społecznego budowały dacze i, później, drugie domy. Opuszczanie wielkich miast było również wyrazem wycofywania się z rzeczywistości społeczno-politycznej przez osoby o wyższym kapitale kulturowym, które po ogłoszeniu stanu wojennego nie miały możliwości wyjazdu za granicę.

Od 2000 roku suburbanizacja jest główną trajektorią rozwoju miast w Polsce. Niemniej jednak wyprowadzki poza miasto, które odbywają się w zmienionych warunkach, nabierają teraz szczególnego znaczenia. Niebotyczne ceny mieszkań w miastach zwiększają zainteresowanie domami jednorodzinnymi lub działkami rekreacyjnymi w bardziej przystępnych, ale i odległych lokalizacjach. Następuje odejście od transportu publicznego na rzecz samochodów, a nowe style życia powalają łączyć telepracę z nieograniczonym dostępem do terenów zielonych w celach rekreacyjnych. W rezultacie mobilność mieszkaniowa przenosi się z bezpośredniej strefy podmiejskiej do obszarów peryferyjnych, niemetropolitalnych, co prowadzi do zmian w relacjach rdzeń-miasto-region, które wynikają z kontrurbanizacji.

Projekt prowadzi zespół w składzie: 

dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr (kierowniczka projektu)

mgr Karol Korczyński, słuchacz Kolegium Doktorskiego Socjologii (wykonawca projektu), karol.korczynski@uwr.edu.pl 

logo-poziom