Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Exit Voice Solidarity: wykład prof. Virginii Doellgast

Zakład Socjologii Ogólnej, Instytut Socjologii UWr, Sekcja Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław serdecznie zapraszają na otwarty wykład Profesor Virginii Doellgast (ILR School at Cornell University, USA), specjalistki z zakresu porównawczych analiz zbiorowych stosunków pracy. Profesor Doellgast specjalizuje się w badaniu wpływu zbiorowych stosunków pracy na organizację pracy i praktyki zarządzania zasobami ludzkimi oraz jakość pracy, a także badaniu organizacji pracowniczych i ich oddziaływania na procesy zarządzania.

Wykład prof. Virginii Doellgast odbędzie się w formie online 30 listopada 2021 roku i jest otwarty dla szerokiej publiczności. Prosimy o zgłoszenie udziału przez formularz w celu uzyskania linku do MS Teams: https://forms.office.com/r/3VbCqnGZZr

Szczegóły wydarzenia:

30.11.2021

11:30 - 13:00:  “Exit, Voice, and Solidarity: Contesting Precarity in US and European Telecommunications Firms” – open lecture (online)

Abstract: Work is becoming more precarious across the ‘global North’ – often driven by the restructuring and ‘fissuring’ strategies of firms in liberalizing markets. In the (forthcoming) book, I ask how and why similar firms take different approaches to restructuring, and what the implications are for workers. I argue that worker representatives are most successful in building the necessary power to contest market-oriented restructuring where they can draw on three sets of ‘ideal type’ conditions: constraints on employer exit, support for collective worker voice, and strategies of inclusive labor solidarity. These are critical resources for asserting the legitimacy of social values and outcomes within workplaces, firms, industries, and the broader economy and society. Findings are based on case studies of ten incumbent telecom firms in the USA, UK, France, Italy, Germany, Austria, Denmark, Sweden, Poland, and the Czech Republic.

Plakat_Professor-Virginia-Doellgast_2