wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Klasa odzyskiwanie podmiotowości wytwarzanie wspólnoty? O sukcesie „dobrej zmiany” w Panato Cafe

Wybory parlamentarne w październiku 2015 roku, w wyniku których Prawo i Sprawiedliwość uzyskało możliwość samodzielnego rządzenia krajem, stały się punktem zwrotnym w polskiej polityce. Po ośmiu latach rządów centro-liberalnej koalicji PO-PSL rząd tworzy partia prawicowo-konserwatywna. Czym przyciągnęła do siebie wyborców i co powoduje, że pomimo kontrowersyjnych decyzji oraz wydarzeń (m.in. konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, reforma medialna, reforma sądownictwa, protest medyków, Czarny Protest, pogarszające się relacje z UE) nie traci poparcia w sondażach?

Punktem wyjścia do dyskusji będzie raport „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta” pod redakcją Macieja Gduli oraz będąca rozwinięciem te raportu książka „Nowy autorytaryzm”. Obie pozycje prezentują wnioski płynące z badań jakościowych -  wywiadów z mieszkańcami „Miastka”, niewielkiego miasta w Polsce centralnej, w którym PiS w wyborach zdobył prawie 50% poparcia. Popularność, którą szybko zyskały badania Macieja Gduli, pokazuje, jak duże zainteresowanie budzą sukces PiS , jego wyborcy i ich motywacje. Zarazem badacze i politycy niechętnie decydują się na systematyczne badania elektoratu PiS i zdobywanie wiedzy o nim. Jednocześnie obserwujemy rosnącą polaryzację społeczeństwa (PiS–niePiS), wzmacnianą stereotypami funkcjonującymi w dyskursie publicznym na temat obu grup. Na przykład powszechna jest opinia o kupowaniu wyborców PiS Programem 500+, a jak pokazuje wspomniany raport, bardzo duże znaczenie ma retoryka antyestablishmentowa, jaką prezentuje partia rządząca (w tym rozliczanie dotychczasowych elit), poczucie odzyskiwania podmiotowości oraz poczucie moralnej wyższości (m.in. wobec skorumpowanych elit oraz uchodźców).

Gośćmi „Socjologicznej niedzieli w Panato Cafe” tym razem będą: 

Spotkanie poprowadzi dr Ewa Banaszak (Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski).

Zapraszamy do Panato Cafe 8 kwietnia 2018 roku, godz. 16.00 (ul. Jedności Narodowej 68a)

plakat-kwietniowe-panato-cafe-dobra-zmiana-1