wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Przemiany i rezyliencja społeczności na pograniczach europejskich - szósty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na szósty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

środa, 25 stycznia 2023, godz. 16.00-17.30 - Online (Zoom)

 

wykład w jęz. angielskim

 

Rejestracja: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZYtf-6sqz0iG91ywQTF7J-OshAXj15zQpgC

 

Dorte Jagetic Andersen (Center for Border Region Studies/Uniwersytet Południowej Danii):

 

Przemiany i rezyliencja społeczności na pograniczach europejskich

 

Pogranicza to specyficzne obszary, na których społeczności musiały znaleźć kreatywne sposoby funkcjonowania w ramach struktur państwowych i ich przemian. Biorąc pod uwagę ostatnie tendencje w Europie związane z odchodzeniem od scenariuszy otwartych granic w kierunku ich sekurytyzacji i nierozwiązanych konfliktów politycznych, pytania dotyczące tego, jak pogranicza radzą sobie z transformacją, stają się bardzo aktualne. Wykład ten konceptualizuje przemiany z perspektywy analizy rezyliencji mieszkańców trzech europejskich pograniczy. Aby zrozumieć reakcje na przemiany na pograniczu, zwrócona zostanie uwaga na wiele sposobów nadawania sensu życiu, które jest „warte przeżycia”. Problematyzując rezyliencję, wykład stawia proste pytania o to, co jest potrzebne ludziom i społecznościom, by osiągnąć "wystarczająco dobre życie".


 

 Dorte-Jagetic-Andersen_farbe

Prof. Dorte Jagetic Andersen jest pracownikiem naukowym w Centre for Border Region Studies na Uniwersytecie Południowej Danii. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą kształtowania się tożsamości na obszarach, na które wpływ mają geopolityczne granice. Jest autorką wielu publikacji i wniosła znaczący wkład teoretyczny w rozwój studiów nad granicami i pograniczami.

 

Kontakt:

Sylwia Zawadzka
sylwia.zawadzka@uwr.edu.pl

 

Więcej informacji:

www.borderrealities.org

http://obrop.uni.wroc.pl/Border-Realities

Plakat do pobrania:

Poster_Dorte-Andersen (PDF / 465.21 kb)