Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Rodzina rodziny życie rodzinne

Zakład Socjologii Płci i Rodziny

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław

Sekcja Socjologii Życia Rodzinnego i Intymności PTS

Redakcja Czasopisma Naukowego „Fabrica Societatis”

zapraszają na ogólnopolską konferencję

Rodzina, rodziny, życie rodzinne

Wrocław, 19 października 2023

Instytut Socjologii UWr

Rodzina-rodziny-zycie-rodzinne_IS_page-0001

PROGRAM KONFERENCJI

"Rodzina, rodziny, życie rodzinne" będzie już jedenastą konferencją organizowaną przez pracowników Zakładu Socjologii Płci i Rodziny Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, tym razem we współpracy z Polskim Towarzystwem Socjologicznym o. Wrocław i Sekcją Socjologii Życia Rodzinnego i Intymności PTS.

Wcześniejsze spotkania były poświęcone społeczno-kulturowym aspektom płci, ciała i cielesności, seksualności, intymności, emocji, rodzicielstwa oraz różnych form relacji międzyludzkich. Tym razem chcielibyśmy zająć się tematyką rodzinności.

Przedmotem konferencji proponujemy uczynić inkluzywny i interdyscyplinarny obszar tematyczny, czyli rodzinę, dający szansę ukazania jak najszerszego obrazu współczesnego życia rodzinnego w kontekście trwania i przemian.

Przykładowe zagadnienia, jakim chcielibyśmy poświęcić uwagę podczas spotkania to:

Rodzina,rodziny, rodzinność – przemiany pojęć i definicji.

Socjologia rodziny a nauki o rodzinie.

Zmiany paradygmatu w socjologii rodziny.

Kobiecość, męskość, płeć - przemiany a dynamika rodziny i rodzinności

Różnorodność strategii konstruowania życia rodzinnego.

Macierzyństwo, ojcostwo, córkostwo, synostwo, braterstwo, siostrzeństwo, partnerstwo itp. – wzory, praktyki, relacje.

Decyzje prokreacyjne – wsparcie i bariery.

Rynek pracy a życie rodzinne.

Sieci pokrewieństwa - ich tworzenie i kultywowanie przez kobiety i mężczyzn.

(De)standaryzacja, (de)instyttucjonalizacja i retradycjonalizacja zobowiązań i praktyk rodzinnych we współczesnym społeczeństwie polskim.

Polityka rodzinna i demograficzna.

Współczesne ideologie i „wojny kulturowe“ dotyczące rodziny.

Rodzina w dyskursie publicznym.

RADA NAUKOWA KONFERENCJI:

dr hab. Ewa Banaszak (Uniwersytet Wrocławski)

dr hab. Mariola Bieńko, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)

dr Paweł Czajkowski (Uniwersytet Wrocławski)

dr Robert Florkowski (AWF Poznań)

dr hab. Dorota Majka-Rostek, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)

dr hab. Iwona Taranowicz, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)

dr hab. Witold Wrzesień, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

SEKRETARZ KONFERENCJI:

dr Aleksandra Drabina - Różewicz (Uniwersytet Wrocławski)

KOSZT UCZESTNICTWA – 200,00 PLN

WAŻNE DATY:

Do 5 września 2023 – nadsyłanie propozycji referatów wraz z abstraktami na adres konferencjezspiruwr@gmail.com

Formularz zgłoszenia do pobrania na stronie www.socjologia.uni.wroc.pl

Do 10 września 2023 – uzyskanie informacji zwrotnej o zakwalifikowaniu propozycji

Do 20 września 2023 - uiszczenie opłaty konferencyjnej

Do 31 listopada 2023 – przysyłanie artykułów do publikacji. Objętość artykułu nie powinna przekroczyć 40 tys. znaków ze spacjami

Do 18 października 2023 – przesłanie prezentacji multimedialnej w formacie .ppt na adres konferencjezspiruwr@gmail.com (o ile uczestnicy planują posługiwać się tym narzędziem)

19 października 2023 – konferencja

Nadesłane i pozytywnie zrecenzowane artykuły, prezentujące wystąpienia konferencyjne, zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „Fabrica Societatis”.

KARTA-ZGLOSZENIA_2023 (DOCX / 26.33 kb)