wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 40 | Wstajemy z kolan? Społeczny rachunek sumienia dla Kościoła katolickiego w Irlandii i Polsce

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja.


Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia (środa) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Recepcja na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu
Jak zrozumieć, co się stało w Irlandii, która rozliczyła Kościół katolicki z jego nadużyć i odrzuciła katolicką moralność? Co sprawiło, że Irlandczycy rozstali się z nauczaniem Kościoła w zakresie obyczajowości i codziennych praktyk? Co dla Polski oznacza, że Irlandia wstaje z kolan? W państwach, gdzie Kościół katolicki odgrywał kluczową rolę w aspekcie kulturowym, prawnym i społecznym mamy do czynienia z coraz bardziej intensywnym procesem rewidowania relacji państwo-kościół. Społeczeństwa coraz wyraźniej domagają się oczyszczenia Kościoła i wzięcia odpowiedzialności za winy wobec skrzywdzonych i wieloletnią politykę milczącego przyzwolenia. Na spotkaniu podejmiemy dyskusję o przemianach w stosunkach państwo-kościół-społeczeństwo i, próbując zestawić ze sobą przykład Irlandii i Polski, przyjrzymy się bliżej tym złożonym procesom oraz ich roli w kształtowaniu się współczesnych społeczeństw.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Marty Abramowicz „Irlandia wstaje z kolan". To książka o rozliczeniu Kościoła i przemianie społeczeństwa - wyspa uczonych i świętych jest tu lustrem dla Polski. Jest to także jedna z nielicznych pozycji przybliżających Irlandię Polsce. Bohaterami książki są m.in.: Bernadette, która w wieku 7 lat trafiła do szkoły przemysłowej prowadzonej przez zakonnice; Tony, redemptorysta, prawie ekskomunikowany za to, że był wierny Ewangelii; Tom, profesor socjologii, zwolniony z uniwersytetu po swojej książce o kościelnym monopolu na moralność czy Ailbhe, która w wieku 70 lat stanęła na czele kampanii referendalnej domagającej się prawa do aborcji. Każdy z nich musiał w pewnym momencie podjąć decyzję, jak ma żyć w kraju, gdzie nauki Kościoła zostały wpisane w prawo państwowe.


Gościnie/Goście:
Marta Abramowicz – pisarka, reportażystka, badaczka społeczna, psycholożka. Autorka bestsellerowych reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach.
Paweł Wróblewski (Uniwersytet Wrocławski) – historyk idei i filozof religii, kieruje Pracownią Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi, ekspert w zakresie mediacji międzyreligijnych i analizy środowiska bezpieczeństwa w kontekście religijnym, ma doświadczenie biegłego sądowego w sprawach karnych na tle wyznaniowym.

Prowadzenie:

Aleksandra Drabina-Różewicz (Uniwersytet Wrocławski) – socjolożka, adiunkta w Zakładzie Socjologii Płci i Rodziny, badaczka w projekcie „COV-WORK: Świadomość społeczno-ekonomiczna, doświadczenia pracy i strategie radzenia sobie Polaków w kontekście kryzysu post-pandemicznego”, w obszarze jej zainteresowań naukowych mieszczą się: płeć, struktura społeczna, badania biograficzne, media.


Serdecznie zapraszamy!

Zarząd PTS o. Wrocław

socjopercepcja-40_plakat