wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > XXIV Międzynarodowe Seminarium z cyklu

Zaproszenie na
XXIV Międzynarodowe Seminarium
z cyklu "Metodologia badań systemów społecznych"
(forma hybrydowa)
Zasięg wydarzenia: Międzynarodowy;
Formuła spotkania: Stacjonarna (IS UWr) oraz on-line (platforma MS Teams);
Termin: 23 czerwca 2022r. (czwartek), godz. 11:00- 12:30
Miejsce obrad w formule stacjonarnej: Instytut Socjologii UWr, ul. Koszarowa 3/bud.20, Wrocław (sala 240);
Rejestracja: Do 19.06.2022r. (niedziela);
Zgłoszenia: https://forms.gle/8KPK68Vn6N47KDya8
Link do wydarzenia: Link zostanie rozesłany do osób zarejestrowanych do 21.06.2022r.

 

Wystąpienie: Kształtowanie świadomości oraz zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem w organizacjach biznesowych;

Prelegent: Jacek Grzechowiak (RiskResponse)

Biogram prelegenta: Menedżer ryzyka i bezpieczeństwa z gruntownym doświadczeniem praktycznym w rozwoju i wprowadzaniu procedur zarządzania ryzykiem, procedur bezpieczeństwa, procedur administracyjnych w instytucjach państwowych i przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych. Od ponad 20 lat prowadzi projekty w obszarze bezpieczeństwa. Przez ponad 15 lat pełnił funkcję dyrektora ds. ryzyka w polskim oddziale Securitas. Zarządzał także bezpieczeństwem w firmach będących liderami w swoich branżach (m.in. Avon, Celsa). Posiada gruntowną wiedzę w zakresie zarządzania ryzykiem, zarządzania kryzysowego, audytów bezpieczeństwa, zarządzania kontraktami, ubezpieczeń OC i majątkowych oraz zarządzania szkodami.
Ukończył podyplomowe Studia Bezpieczeństwa Europejskiego, podyplomowe studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej, podyplomowe studia prawnicze w Akademii Leona Koźmińskiego, a także specjalistyczny kurs w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz liczne szkolenia zagraniczne. W ramach działalności non profit aktywnie uczestniczy w pracach w Sekcji Mechanicznych Urządzeń Zabezpieczających Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP oraz innych organizacji. Jego specjalnością są audyty bezpieczeństwa oraz analiza podatności organizacji biznesowych na zagrożenia nietypowe (w tym hybrydowe). Od kilku lat w ramach własnej działalności RiskResponse wspiera organizacje biznesowe zarówno w zakresie zarządzania ryzykiem kontraktowym, jak i zarządzania bezpieczeństwem. Aktualnie Pełnomocnik ds. Ryzyka i Bezpieczeństwa w Taurus Ochrona.

Wystąpienie: Potęga człowieczeństwa formująca podłoża ofiarności druhów ochotniczych straży pożarnych;

Prelegentka: dr Małgorzata Stochmal

Problematyka obrad: Przedmiotem wykładu jest zaprezentowanie wyników zrealizowanego projektu badawczego, ukazującego relacyjną moc darów troski i ofiarność druhów ochotniczych straży pożarnych [Stochmal, 2021]. Punktem wyjścia do czynionych rozważań jest pytanie o podłoża mechanizmów generatywnych konstytuujących człowieczeństwo druhów zaangażowanych w pożarnictwo o podłożu społecznikowskim. Perspektywą oglądu interesujących zjawisk jest paradygmatycznie rozwarstwiony krytyczny realizm, bazujący na założeniach istnienia ontologiczno – epistemologiczno - transcendentalnych wymiarów rzeczywistości. Realizm krytyczny pozostaje koncepcją filozoficzną Roya Bhaskar’a, adoptowaną do uwarunkowań nauk socjologicznych (critical social realism).
Postępowanie badawcze szeroko zakrojonych badań społecznych oparto na schemacie RRREIC (Resolve, Redescribe, Retrodiction, Eliminate, Identified, Correction, Bhaskar 2008/1975), pozwalającym uchwycić prawidłowości bądź wzorce mechanizmów generatywnych oraz ich siły sprawcze lokujące się w systemach otwartych.
W toku badań wyłoniono mechanizmy generatywne uaktywniające, podtrzymujące i transformujące siły sprawcze daru troski członków ochotniczych straży pożarnych na rzecz bezpieczeństwa publicznego jako dobra wspólnego. Przedstawione zostaną również sprzeczności lokujące się w przestrzeni spostrzeżeniowej w postaci epistemologicznych paradoksów.

Organizatorzy:
Zakład Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji IS UWr;
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika, Słowacja;
Sekcja Socjologicznych Problemów Bezpieczeństwa Narodowego PTS;
Akademickie Koło Naukowe „Security&Society” IS UWr;


Współorganizatorzy:
Zakład Socjologii Pracy i Gospodarki IS UWr
Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr;
Polskie Towarzystwo Socjologiczne-Oddział Wrocławski;
RiscResponse
Taurus Ochrona


Komitet organizacyjny:
dr hab. Jan Maciejewski, prof. emeryt. UWr;
Mária Martinská, PhD (AOS);
dr Aneta Baranowska;
dr Jolanta Grębowiec-Baffoni;
dr Piotr Pieńkowski;
dr Małgorzata Stochmal;
Kamila Jędrzejczyk
Wiktoria Durkowska

Serdecznie zapraszamy
dr hab. Jan Maciejewski, prof. emeryt. UWr;

Do pobrania: