Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > O Instytucie
O Instytucie
Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego powstał w 1988 roku. Jest najstarszym ośrodkiem badawczym i dydaktycznym we Wrocławiu oferującym studia socjologiczne w oparciu o wysoko wykwalifikowaną kadrę. Obecnie Instytut Socjologii zatrudnia 51 pracowników naukowych, w tym 21 samodzielnych pracowników nauki. Instytut współpracuje z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.
Instytut kształci na następujących kierunkach studiów stacjonarnych: Socjologia (I i II stopnia), Socjologia grup dyspozycyjnych (I stopnia i II stopnia), Praca socjalna (I oraz II stopnia) oraz Socjologia ekonomiczna (I i II stopnia). W systemie studiów niestacjonarnych są to: Socjologia (I i II stopnia), Praca Socjalna (I stopnia), Socjologia grup dyspozycyjnych (I i II stopnia) oraz Socjologia ekonomiczna (I stopnia). Od roku akademickiego 2012/2013 Instytut Socjologii posiada również w ofercie specjalność w języku angielskim na studiach stacjonarnych II stopnia - Intercultural mediation. Zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzą zarówno pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Socjologii, jak i praktycy spoza Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pracownicy Instytutu Socjologii biorą udział w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych z zakresu socjologii edukacji, socjologii grup dyspozycyjnych, socjologii nauki, wiedzy i kultury, socjologii cywilizacji, socjologii miasta i wsi, socjologii ogólnej, socjologii gospodarki, socjologii płci i rodziny, socjologii pogranicza, socjologii stosowanej i pracy socjalnej, socjologii zachowań konsumenckich oraz socjologii sfery publicznej. Od 2010 roku istnieje rocznik „Forum Socjologiczne".
Instytut Socjologii regularnie gości znamienitych socjologów w kraju i zagranicy. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z niektórych wizyt.
- prof. Michael Burawoy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA). Jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych socjologów. Były przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego.
- prof. Guy Standing (School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim). Ekonomista oraz aktywista społeczny. Autor tłumaczonej na wiele języków książki: Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa.