Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Wizyta prof. Heleny Flam z Uniwersytetu w Lipsku

Zakład Socjologii Płci i Rodziny Instytutu Socjologii zaprasza na otwarte seminarium i wykład prof. Heleny Flam z Uniwersytetu w Lipsku. Głównym językiem seminarium i wykładu będzie język polski; możliwe będą również zadawanie pytań i dyskusja w języku angielskim

Helena-Flam-Escola-de-Pensament

Seminarium zatytułowane Spacerem po wystawie, czyli wprowadzenie do krytycznej socjologii wizerunków odbędzie się w środę 08.05.2024 o godzinie 13.15 na Kampusie Koszarowa w sali 203 w Instytucie Socjologii

W socjologii znane są różne rodzaje analizy tekstu, natomiast analiza danych wizualnych jest dość rzadko stosowana. Celem seminarium jest wprowadzenie do krytycznej analizy wizualnej. Omówione, z zaproszeniem do wspólnej dyskusji, zostaną obrazy i kreskówki rasistowskie, anti-AIDS i wzmacniające pozycję mniejszości.

In Sociology various types of text analysis are well-known. However, the analysis of visuals is rare. The purpose of this seminar is to provide an introduction to Critical Visual Analysis. Racist, anti AIDS and empowering images and cartoons will be discussed.

Wykład Against Affect, For Emotions/Nie afekt, tylko emocje będzie miał miejsce w czwartek 09.05.2024, godz. 13.15 w sali 240 w Instytucie Socjologii

W pierwszej części wykładu afekt będzie poddany krytycznej ocenie i zakwestionowany jako narzędzie analizy socjologicznej. Zostanie to osiągnięte poprzez omówienie „afektu per se”, „indywidualne okablowanie afektywne” oraz „afektu jako relacji”, aby pokazać, że idee te zostały już omówione i zbadane przez socjologów emocji i mogą być badane jedynie pośrednio poprzez wskaźniki, których obecnie albo brakuje, albo są słabo określone. W drugiej części spotkania zostanie postawione bardziej ogólne pytanie - czego chcemy się dowiedzieć, badając afekt lub emocje. Obecna socjologia emocji cierpi z powodu nadmiaru studiów przypadku, opierających się na dość arbitralnych mieszankach teorii i empirii. Aby przeciwdziałać tej tendencji warto powrócić do klasycznych teorii socjologicznych. Zostanie przedstawionych kilka ich przykładów, które wskażą, jaki program badawczy implikuje każdy z nich.

Departing from the present-day free-floating assertions about affect I will offer their critical appraisal. I will question it as a sociological tool of analysis. This will be accomplished by discussing  „affect as it“, “individual affective wiring”, and “affect is relational”  to show that these ideas either already have been covered and researched by the sociologists of emotion and/or can be studied only indirectly via indicators which are at present missing or poorly specified. In the second part of my presentation I will turn to a more general question of what it is we want to know when we study affect or emotion. The current Sociology of Emotions suffers from an overabundance of case studies, relying on a rather arbitrary theory-mix. To counteract this tendency it makes sense to think back to various sociological grand theories. I will offer a few examples showing which research agenda each implies.

Prof. emeritus Helena Flam kształciła się w Lund w Szwecji, stopień doktora uzyskała na Columbia University w Nowym Yorku w 1982 roku. Jako post-doc była związana ze szwedzkim Collegium for Advanced Study w Uppsali, Instytutem Maxa Plancka oraz Uniwersytetem w Konstancji. Od 1993 roku związana jest z Uniwersytetem w Lipsku. Jej publikacje dotyczą m.in. organizacji i ruchów społecznych. Ostatnio wezwała do połączenia badań nad ruchami społecznymi, zawodami i społeczeństwem obywatelskim. Jest europejską pionierką socjologii emocji. Właśnie ukazała się redagowana przez nią Research Handbook on the Sociology of Emotions (Edgar Elgar).

Prof. emeritus Helena Flam was educated in Lund, Sweden, and received her PhD from Columbia University in New York in 1982. As a post-doc she was associated with the Swedish Collegium for Advanced Study in Uppsala, the Max Planck Institute and the University of Constance. Since 1993 she has been associated with the University of Leipzig. Her publications include those on social organisations and movements. Recently, she has called for a combination of research on social movements, occupations and civil society. She is a European pioneer in the sociology of emotions. The Research Handbook on the Sociology of Emotions, edited by her, has just been published (Edgar Elgar).

Prof. Helena Flam została zaproszona na Uniwersytet Wrocławski w ramach konkursu na wspieranie przyjazdów profesorów wizytujących, będącego częścią programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.