Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > Aktualności > Dr Agnieszka Bielewska laureatką konkursu Weave-UNISONO

Dr Agnieszka Bielewska została laureatką konkursu Weave-UNISONO (edycja 2023). Badaczka zrealizuje projekt, w którym zbadana zostanie ciągłość i zmiana w praktykach ojcostwa w Polsce i w Niemczech. Polskim zespołom z Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Wrocławskiego przyznano finansowanie wynoszące niemal 600 tys. zł.

Dr Agnieszka Bielewska w projekcie pt. Porównanie trzech pokoleń ojców w Polsce i w Niemczech. Ciągłość i zmiana w praktykach ojcostwa zamierza opisać koncepcję ojcostwa oraz sposoby konstruowania roli ojca w codziennym życiu. Naukowcy uczestniczący w badaniach planują zebrać dane od mężczyzn, którzy są ojcami, dziadkami i pradziadkami w Polsce oraz w Niemczech, co pozwoli na uzyskanie obszernego i zróżnicowanego materiału empirycznego. Celem projektu jest zbadanie ojcostwa w przeszłości i obecnie, z uwzględnieniem towarzyszących mu warunków, m.in. społecznych i geograficznych. Ustalony zostanie również sposób, w jaki przebiega międzypokoleniowa transmisja kultury i praktyk ojcostwa.

Finansowanie na realizację projektu przyznano Uniwersytetowi SWPS oraz Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Partnerem po stronie niemieckiej jest zespół kierowany przez dr Annę Buschmeyer z Deutsches Jugendinstitut.

Agencją wiodącą oceniającą wniosek była niemiecka Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Logo-NCN