wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > Aktualności > Nagroda Premio Apoxiomeno dla profesora Jana Maciejewskiego

Nagroda Premio Apoxiomeno dla profesora Jana Maciejewskiego

W lipcu w teatrze Teatrze Parioli w Rzymie odbyła się już 22 ceremonia wręczenia nagród Premio Apoxiomeno. Za innowatorską działalność naukową w zakresie socjologii grup dyspozycyjnych i za rozwój tej dyscypliny naukowej w Polsce i poza jej granicami, srebrną statuetkę – miniaturę słynnego posągu Lysippusa odebrał prof. dr hab. Jan Maciejewski, kierownik Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych w Instytucie Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. To pierwszy polski naukowiec w historii tej nagrody.

Stowarzyszenie Apoxiomeno, którego prezesem płk dr Orazio Anania, oficer Armii Karabinierów i wykładowca w Wyższej Szkole Oficerskiej we Florencji, stawia sobie za cel propagowanie legalności i bezpieczeństwa z perspektywy różnych dziedzin życia pod hasłem Sztuka i sport w mundurze. W kategorii kultury i sztuki  nagrody zostają przyznawane artystom, dziennikarzom, przedstawicielom międzynarodowej kinematografii propagującym działalność służb porządkowych i wojska. Wśród nagrodzonych artystów kina jest wiele osobistości znanych z produkcji hollywoodzkiej i laureatów Oscara. W kategorii sportu nagroda przyznawana jest olimpijczykom promującym poprzez sport wartości pokoju i solidarności. Podczas ceremonii światła reflektorów zostają skierowane przede wszystkim na prawdziwych protagonistów: przedstawicieli służb porządkowych i wojskowych zajmujących się na co dzień utrzymywaniem bezpieczeństwa.

IMG_9746-1000x667

Fot. Z archiwum prof. Jana Maciejewskiego, Srebrna statuetka nagrody Premio Apoxiomeno – miniatura słynnego posągu Lysippusa, zrealizowana na tę okazję przez rzeźbiarza Carlo Badì

Główną intencją tegorocznej uroczystości było podniesienie świadomości społecznej o czyhających zagrożeniach społecznych, systemach obronnych społeczeństwa w służbie obywateli i wzrostu poczucia bezpieczeństwa.

Istotny wkład w tej dziedzinie wnosi nauka, bez której, jak stwierdził podczas tegorocznej ceremonii dr Orazio Anania – działalność służb i oddziałów nie mogłaby być zorganizowana i skuteczna. – To właśnie nauka –  kontynuował dr Ozario Anania –   jest tym ogniwem łańcucha ewolucyjnego, od którego należy zacząć dbanie o rozwój systemu bezpieczeństwa i troskę o bezpieczeństwo każdego obywatela –  mówił dr Anania. Z tego powodu, po raz pierwszy w historii nagrody, postanowiono wyróżnić przedstawiciela nauki zajmującego się badawczo problematyką bezpieczeństwa. Za innowatorską działalność naukową w zakresie socjologii grup dyspozycyjnych i za rozwój tej dyscypliny naukowej w Polsce i poza jej granicami, laureatem nagrody Apoxiomeno został naukowiec z Polski, prof. dr hab. Jan Maciejewski, kierownik Zakładu Socjologii Grup dyspozycyjnych w Instytucie Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy Polak i pierwszy naukowiec odebrał prestiżową Statuetkę Apoxiomeno z rąk włoskiego senatora Emanuele Dessi. Laureat w swojej wypowiedzi podkreślił rolę nauki w budowaniu i rozwijaniu bezpieczeństwa. – Nauka jest tą dziedziną – tłumaczył laureat – której nie widać w bezpośrednich działaniach podejmowanych przeciw zagrożeniom, a która jednak, zza kulis, wnosi istotny wkład w rozwój systemu bezpieczeństwa i ochronę każdego obywatela – mówił prof. Maciejewski.

ROMA-Premio-Apoxiomeno-2018-215-1-1000x665

Fot. Z archiwum profesora Jana Maciejewskiego, Profesor Jan Maciejewski odbiera nagrodę Premio Apoxiomeno w teatrze Teatrze Parioli w Rzymie

Co istotne, prof. Jan Maciejewski został nominowany do nagrody w ubiegłym, 2017 roku. Zaproszenie podpisane przez płk. dra Orazio Anania zostało umotywowane wieloletnim i niestrudzonym kształceniem grup dyspozycyjnych społeczeństwa, przygotowanych do interwencji w celu ratowania ludzi i najwyższych wartości ludzkich przeciwko zagrożeniom naturalnym, aktom przestępczym i terrorystycznym. To cenne przedsięwzięcie naukowe w Polsce przyczynia się do wzrostu percepcji bezpieczeństwa obywateli a także wnosi znaczący wkład w rozwoju cywilizacyjnym, poprzez socjologiczne badania problematyki funkcjonowania grup militarnych, paramilitarnych i cywilnych systemu bezpieczeństwa współczesnego państwa oraz do wzmocnienia tychże grup dyspozycyjnych ku pożytkowi ludzi .

Laureatami tegorocznej nagrody Apoxiomeno zostali również: brytyjski aktor Mark Strong z żoną aktorką Lizą Marshall,  scenarzysta Robert Moresco, laureat Oscara za najlepszy scenariusz filmowy, włoski aktor Daniele Liotti, reżyserowie Ducio Forzano i Renzo Martinelli, włoski socjolog i kryminolog prof. Alessandro Meluzzi, dziennikarka Enrica Cammarano, wojownicy Pershmerga z Armii Kurdystanu za skuteczną walkę z terrorystami z ISIS, płk.Roberto Riccardi, koordynator biura prasowego Armii Karabinierów, por. Armii Karabinierów Francesco Esposito, Główny Komendant włoskiej Straży Pożarnej, gen. Gioachino Giomi, mjr Policji Prywatnej Luca Serra Migazzi,  płk. Corina Gerogescu z Narodowej Policji Rumuńskiej i płk. Florian Olaru, przedstawiciel IPA (International Police Association). Pośmiertnie wyróżniono aktorów Franco Lechnera, Thomasa Milliana.

Ceremonię przeplatały występy artystyczne słynnych śpiewaków i tancerzy włoskich scen operowych. Wydarzenie transmitowane przez włoską Telewizję RAI (RAI UNO, RAITG2, RAI News, SkayTG24,) poprowadzili aktorka Annalisa Diante Cordone i prezenter radia „Blu Italia” i telewizji „Antenna del Mediteranneo” Francesco Annania. Wśród organizatorów uroczystości należy wymienić płk. dra Orazio Ananię, Annę Dato, dziennikarkę Donatellę Gimigliano. Oprócz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Kultury mecenat nad wydarzeniem sprawowali: Prezes Rady Regionu Lacjo, Gmina Rzymu, Główna Komenda Gwardii Finansowej, Straż Pożarna Włoch, Armia Karabinierów Włoch, Włoski Narodowy Komitet Olimpijski, Fair Play European Movement, Komitet Narodowy Fair Play, ANCRI (Włoskie Towarzyszenie Kawalerów Zasłużonych dla Republiki Włoskiej)oraz International Police Association.

Jolanta Grebowiec-Baffoni,

doktorantka w Instytucie Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UWr