wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > Aktualności > W IS odbyła się kolejna konferencja naukowa z cyklu „Sąsiedztwa III RP”

W dniach 4–5 kwietnia 2019 roku w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Sąsiedztwa III RP – Niemcy”.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Socjologii Pogranicza Instytutu Socjologii UWr, a także Sekcję Socjologii Etniczności PTS, Wrocławski Oddział PTS i Centrum Projektów Europejskich. Do udziału w konferencji zgłoszono 19 referatów, z czego wygłoszono 17. Uzupełnieniem obrad było zwiedzanie wybranych obiektów Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja była siódmą (ostatnią) odsłoną cyklu „Sąsiedztwa III RP”, poświęconego szeroko rozumianym relacjom społecznym pomiędzy Polską a krajami ościennymi. Naszej inicjatywie przyświecało założenie, że sąsiedztwa, choć są zjawiskiem temporalnym, trudno nie zauważyć, iż porządkują rzeczywistość społeczną. Chociaż sąsiedzi nie zawsze są widoczni, to jednak zawsze są nośnikami jakiegoś emocjonalnego ładunku. Według Richarda Grathoffa, „sąsiedzi przejawiają się w szczególnej postaci intersubiektywności jako najbliżsi Inni poza obrębem milieu. Wyznaczają oni granice i pogranicza milieu”. Mając na względzie rozległość materiału, jaki udaje się zebrać badaczom społecznym w odniesieniu do polskich pograniczy – owych pomostów między dwoma krajami i społeczeństwami – można przypuszczać, że nie mniej interesujące i treściwe okażą się rozważania poświęcone większym całościom – sąsiedztwom.

DSC_1760 DSC_1728_1 DSC_1747