wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Co dalej z Ukrainą? Konflikt ukraińsko-rosyjski i jego wpływ na stosunki sąsiedzkie 

Dyskusja: Co dalej z Ukrainą? Konflikt ukraińsko-rosyjski i jego wpływ na stosunki sąsiedzkie

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Fundacja 2BFair, Panato Café oraz Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny pt. Co dalej z Ukrainą? Konflikt ukraińsko-rosyjski i jego wpływ na stosunki sąsiedzkie w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café“, który odbędzie się 19 marca 2017 roku o godzinie 17:00 w Panato Café (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a).

W dyskusji wezmą udział:

Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Opiłowska (Instytut Socjologii/OBROP Uniwersytetu Wrocławskiego)

Niedziela, 19 marca 2017, g. 17.00

Kiedy w listopadzie 2013 roku rozpoczęły się protesty i manifestacje na placu Niepodległości w Kijowie (nazywane Euromajdanem) przeciwko odłożeniu przez Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską nikt nie przypuszczał, że wkrótce dojdzie do aneksji Krymu oraz zbrojnego konfliktu. W wielu krajach europejskich, w tym szczególnie w Polsce, społeczeństwa wyrażały solidarność z Ukraińcami i wspierali prozachodnie dążenia Ukrainy. W prasie europejskiej opublikowano tysiące artykułów o kryzysie na Ukrainie i możliwych scenariuszach rozwiązania konfliktu. Wkrótce okazało się jednak, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mówią jednym głosem, a sankcje wobec Rosji nie wszędzie zyskały poparcie. Dziś sprawa Ukrainy coraz rzadziej pojawia się w debatach medialnych, a opinia publiczna wydaje się być „zmęczona“ tematem ukraińsko-rosyjskiego konfliktu.

Co dalej z Ukrainą? Czy możliwa jest jeszcze integracja z Unią Europejską? Jak kryzys ukraińsko-rosyjski postrzegany jest w społeczeństwach państw europejskich? W jaki sposób sytuacja na Ukrainie wpływa na stosunki z krajami sąsiedzkimi? Jak zmienił się wizerunek Ukrainy i Ukraińców w Polsce?

Podczas dyskusji poruszymy te i inne pytania z perspektywy historycznej, politologicznej i socjologicznej, analizując je na trzech różnych poziomach – europejskim, państwowym i społecznym. Ponadto zastanowimy się nad możliwymi scenariuszami rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i przyszłością Ukrainy w kontekście zmian zachodzących w Europie.

plakat_marzec-2017_Panato