wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Co taniec robi z człowiekiem?!SocjoPercepcja w Recepcji vol. 12

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Sekcja Socjologii Ciała PTS, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Współczesne Wrocław i Recepcja zapraszają na spotkanie z cyklu SocjoPercepcja w Recepcji, które będzie miało miejsce 19 stycznia 2020 roku o godz. 16.30 w Recepcji (podwórko ul. Ruska 46). Tym razem skupimy się na stawaniu się tancerzem. Dyskusję zatytułowaliśmy  „Co taniec robi z człowiekiem!?”. Udział w niej weźmie: dr Dominika Byczkowską-Owczarek (Uniwersytet Łódzki), autorka książki zatytułowanej „Ciało w tańcu”, poprowadzi zaś ją dr hab. Ewa Banaszak (Uniwersytet Wrocławski).

Dr Dominika Byczkowska-Owczarek -  adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, trener nauki, redaktorka w piśmie Qualitative Sociology Review, przewodnicząca Sekcji Socjologii Ciała Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz autorka czterdziestu artykułów opublikowanych w książkach i czasopismach polskich i zagranicznych. Jej naukowe zainteresowania koncentrują się wokół socjalizacji ciała, pracy poprzez ciało, wiedzy ucieleśnionej.

Dr hab. Ewa Banaszak - adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, badaczka tematyki cielesności, autorka monografii „Eksperiencje nagości” (2017) oraz redaktorka naczelna czasopisma „Fabrica Societatis”, a także współtwórczyni Sekcji Socjologii Ciała PTS (pełni w niej funkcję sekretarza).

Stawanie się tancerzem/tancerką to dość długotrwały proces, w którym przemianie ulega nie tylko ciało, ale i sposób jego postrzegania przez tancerza. W procesie tym udział bierze wiele osób - tancerze, partnerzy/partnerki, nauczyciele, rodzice, bliscy i inni. Taniec ma też niebagatelny wpływ na kształtowanie rozwoju dzieci. Chcemy porozmawiać z naszą gościnią o tym, co

● zachodzi w psychice i ciele tancerza

● czy i jak zmienia się jego perspektywa postrzegania własnego i cudzego ciała

● na ile te nowe perspektywy ciała i cielesności, np. erotyka czy intymność w tańcu, są różne od nietanecznych

● jak zmienia się doświadczanie własnego ciała wraz z koniecznym wysiłkiem fizycznym i bólem oraz wchodzeniem w rolę tancerza/tancerki.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy!

socjopercepcja_vol12_net-01