Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Eksperiencje nagości: socjologiczna niedziela w Panato Cafe

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Fundacja 2Bfair, Zakład Socjologii Płci i Rodziny w Instytucie Socjologii UWr oraz Panato Café zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café”, zatytułowane „Eksperiencje nagości. O socjologii inaczej”.

Dyskusja będzie toczyć się wokół książki, która ukazała się w lutym tego roku w wydawnictwie Scholar (Warszawa) i jest zatytułowana „Eksperiencje nagości”, a jej autorką jest dr Ewa Banaszak (Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Osią publikacji jest opowieść o tym, jak ludzie doświadczają nagiego ciała w różnych kontekstach: publicznym/prywatnym, dozwolonym/niedozwolonym, reglamentowanym itd. Jednakże praca nad tematem wiązała się z koniecznością znalezienia odpowiedzi na wiele pytań, które dotyczyły granic socjologii, metod pracy terenowej, terminologii czy szerzej języka, jakiegoś instrumentarium pozwalającego zająć się socjologicznie nagością, a nawet ludzką intymnością. Swoimi odczytaniami książki, komentarzami, uwagami i pytaniami podzielą się z publicznością i autorką książki: dr Paweł Czajkowski (socjolog z Instytutu Socjologii UWr, interesujący się ciałem/cielesnością i seksualnością), dr Wojciech Doliński (socjolog z Instytutu Socjologii UWr, zajmujący się zagadnieniami związanymi z badaniami jakościowymi) oraz dr Robert Florkowski (psycholog kliniczny/psychoterapeuta, ale także socjolog ciała, pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu). Opowiadać o książce oraz odpowiadać na pytania panelistów i publiczności będzie autorka „Eksperiencji nagości” dr Ewa Banaszak.

Porozmawiamy m.in. o takich kwestiach:

- jak głęboko można wejść z opisem socjologicznym/tematyką socjologiczną w rzeczywistość społeczną?

- z czym musi się mierzyć socjolog rozmawiający o nagości/badający nagość, będącą w naszej kulturze bardzo istotnym obszarem intymności?

- jak ludzie doświadczają nagości w różnych kontekstach i jakie socjologiczne procesy/mechanizmy może zidentyfikować w tym doświadczeniu uważne oko badacza?

Spotkanie odbędzie się w niedzielę,  4 czerwca 2017, o godzinie 17.00 w Panato Café (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a).

Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

plakat-majowe_czerwcowe-panato-2017-page-001