wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Kryzys oswojony? Jakość pracy w (post-)pandemicznej Polsce: SocjoPercepcja vol. 25

Oddział  Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Sekcja Socjologii Pracy Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w  SocjoPercepcji vol. 25 | Kryzys oswojony? Jakość pracy w (post-)pandemicznej Polsce

Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia (środa) o godz. 18:00 na żywo w RECEPCJI na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu. 

Goście:

Wojciech Chrubasik, artysta wizualny, fotograf dokumentalista, były kurier rowerowy
Dr Jan Czarzasty, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, kierownik Zakładu Socjologii Ekonomicznej
Dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr, Uniwersytet Wrocławski, kierownik Zakładu Socjologii Pracy i Gospodarki

Prowadzenie:
Olga Gitkiewicz, Uniwersytet Wrocławski, doktorantka w Kolegium Doktorskim Socjologii, pisarka i reportażystka

Jakość pracy stanowi jeden z kluczowych wątków w dyskusji o konsekwencjach kryzysów społeczno-gospodarczych dla warunków pracy i dobrostanu pracowników i pracownic. Praca dobrej jakości to „dobra praca”. Pomimo, że definicje tej ostatniej są bardzo zróżnicowane, możemy przyjąć, że „dobra praca” to taka, w której otrzymujemy nie tylko satysfakcjonujące nas wynagrodzenie, ale mamy możliwości rozwoju, czujemy się – pod każdym względem – bezpiecznie, pracodawcy liczą się z naszym zdaniem i mamy możliwość wpływu na to, kiedy, w jaki sposób i jak intensywnie pracujemy. Istniejące badania sugerują, że kryzysy społeczno-gospodarcze negatywnie wpływają na jakość pracy, przyczyniając się do wzrostu bezrobocia, rozwoju niskopłatnych i krótkoterminowych form zatrudnienia, ograniczenia autonomii i znaczenia zbiorowych organizacji pracowników w miejscu pracy, spadku wynagrodzeń i destabilizacji czasu pracy.
W czasie naszego spotkania chcemy przyjrzeć się konsekwencjom kryzysu społecznego, wywołanego pandemią COVID-19 Podstawą do dyskusji będą wyniki pierwszego etapu badań prowadzonych przez wrocławsko-warszawski zespół badawczy w projekcie Narodowego Centrum Nauki „COV-WORK: Świadomość społeczno-ekonomiczna, doświadczenia pracy i strategie radzenia sobie Polaków w kontekście kryzysu post-pandemicznego”. Wywiady biograficzne z pracownikami i pracownicami edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz logistyki, a także wyniki ogólnopolskiego sondażu, sugerują, że negatywne efekty pandemii dla subiektywnego poczucia dobrostanu w miejscach pracy są w znacznym stopniu „oswojone.” Krytycznemu spojrzeniu na funkcjonowanie państwa i społeczeństwa w skali makrospołecznej towarzyszy szereg strategii dostosowawczych (opartych na zasobach prywatnych) na poziomie jednostek, rodzin i załóg pracowniczych, łagodzących głębię i dramaturgii kryzysu wraz z kolejnymi falami pandemii.
Omówienie wyników badań socjologicznych dotyczących jakości pracy pozyskanych w ramach projektu COV-WORK uzupełni prezentacja cyklu fotografii „Zakaz odwiedzin” autorstwa Wojciecha Chrubasika. Autor, artysta wizualny i fotograf dokumentalista, pracował w czasie pandemii jako kurier rowerowy i fotografował opustoszałe ulice Wrocławia oraz funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, które współpracowały z wrocławską galerią Art Brut.
socjopercepcja-25-plakat