Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Kryzysy europejskie i ich konsekwencje dla europejskiej polityki sąsiedztwa - wykład prof. Katarzyny Stokłosy

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na wykład gościnny prof. dr hab. Katarzyny Stokłosy* (Department of Political Science and Public Management, Center for Border Region Studies, University of Southern Denmark, Sønderborg) pt. Kryzysy europejskie i ich konsekwencje dla europejskiej polityki sąsiedztwa.

Wykład odbędzie się w poniedziałek, 20 marca 2017 r., g. 9.40 (Instytut Socjologii UWr, ul. Koszarowa 3, bud. 20, sala 135)

0001-3

Abstrakt: Kryzysy wewnątrz Unii Europejskiej, które miały miejsce w latach 2014-2016 pokazały, że państwa członkowskie nie godzą się na wspólną politykę europejską w celu ich przezwyciężenia. W ramach wykładu podjęte zostaną takie kwestie jak kryzys rosyjsko-ukraiński, terroryzm oraz problem uchodźców, które doprowadziły do powstania nowych granic, bloków i konfliktów między państwami Unii Europejskiej. Rozbieżne stanowiska wobec kryzysów zostaną ukazane na przykładzie stosunków polsko-niemieckich. Czy jesteśmy świadkami końca „Europy bez granic” i powrotu do barier i kontroli granicznych? Prof. K. Stokłosa przedstawi również możliwe scenariusze wspólnego rozwiązania kryzysów w Europie.

Powitanie i słowo wstępne: prof. dr hab. Zbigniew Kurcz

Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Opiłowska, kierownik Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego

* Prof. dr hab. Katarzyna Stokłosa ukończyła studia kulturoznawstwa (1998) oraz doktorat z dziedziny historii (2002) na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Habilitacja (2011, Uniwersytet w Poczdamie) na temat: „Polen und die deutsche Ostpolitik 1945-1990” została wydana w 2011 r. w wydawnictwie Vandenhoeck & Ruprecht w Göttingen. Katarzyna Stokłosa pracuje od 2010 roku jako Associate Professor na Uniwersytecie Południowej Danii. Jest autorką licznych książek i artykułów na temat historii Europy, dyktatur i procesów transformacji oraz europejskich regionów granicznych. Ostatnio ukazała się książka pod jej redakcją (razem z Gerhardem Besier): Neighbourhood Perceptions of the Ukraine Crisis. From the Soviet Union into Eurasia?, London/New York: Routledge 2016.