wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > O migrantach z Ukrainy w Polsce - SocjoPercepcja w Recepcji vol. 11

Wraz z oddziałem wrocławskim Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Sekcją Socjologii Etniczności PTS, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Strefą Kultury Wrocław serdecznie zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu SocjoPercepcja w Recepcji: Gość w dom? O migrantach z Ukrainy w Polsce. Dyskusja odbędzie się 15 grudnia o godz. 17:00 w Recepcji (podwróku ul. Ruska 46). W spotkaniu prowadzonym przez dra hab. Marcina Dębickiego (Uniwersytet Wrocławski) udział wezmą:

dr Anita Brzozowska – badaczka migracji, od 2014 r. członkini Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. W Instytucie Socjologii UW obroniła pracę doktorską pt. „Małżeństwa mieszane a struktura społeczna i integracja imigrantów. Przypadek małżeństw polsko-ukraińskich w Polsce”. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na strategiach adaptacyjnych i mobilności społeczno-ekonomicznej migrantów, stratyfikacji oraz relacjach etnicznych.

dr Andrzej Jekaterynczuk – adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obronił rozprawę doktorską pt. „Tożsamości zbiorowe Ukraińców w okresie niepodległości”. Obszary zainteresowań naukowych to: socjologia narodu, mniejszości etniczne, narodowe i religijne, pamięć zbiorowa, pogranicze polsko-ukraińsko-białoruskie. Autor publikacji poświęconych przemianom tożsamości w społeczeństwie ukraińskim. Współredaktor książki „Identities of Central-Eastern European Nations”.

Artem Zozulia – prezes zarządu Fundacji Ukraina, dyrektor Konsulatu Honorowego Ukrainy we Wrocławiu (od września 2014 roku). Przed objęciem tych funkcji był wolontariuszem przy Konsulacie, aktywistą Rewolucji Godności, aktorem amatorskiego teatru polsko-ukraińskiego a także organizatorem zajęć tanecznych.  Przyjechał do Polski w 2012 roku na studia.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie w 2014 r. obserwujemy nasilenie się migracji z Ukrainy. Szacuje się, że od tego momentu ze swojego państwa wyjechało około 4 milionów obywateli. Obserwowane nowe trendy w migracjach zagranicznych Ukraińców dotyczą nie tylko skali zjawiska, motywacji i celu wyjazdów, ale także ich kierunku. Zmniejsza się zainteresowanie Rosją na rzecz wyjazdów na Zachód, a jednym z docelowych państw migracji stała się Polska.

Obecność Ukraińców w Polsce – zauważalna i odczuwalna w sposób szczególny od połowy drugiej dekady XX wieku – oznacza dla polskiego społeczeństwa największy po II wojnie światowej kontakt z „innymi”. Ta nowa sytuacja stanowi jednocześnie szansę i wyzwanie, tak w wymiarze ogólnopolskim, jak i lokalnym.

Podczas spotkania będziemy rozmawiać m.in. o tym:

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, serdecznie zachęcamy!

SocjoPercepcja-Recepcja-vol11-plakat-online155247