wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Oprowadzając po mieście - socjologiczna niedziela w Panato Cafe

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Fundacja 2Bfair, Sekcja Socjologii Miasta PTS oraz Panato Café serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café”  pt. "Oprowadzając po mieście. Jakie miasto opowiadają tradycyjne i alternatywne przewodniki?"

W dyskusji moderowanej przez dr hab. Katarzynę Kajdanek wezmą udział: dr hab. Maciej Kowalewski (socjolog, Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego), Beata Maciejewska (dziennikarka, historyczka, pisarka), dr hab. Wojciech Browarny, prof. UWr (literaturoznawca, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), dr Kamila Kamińska (badaczka miast, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego)

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 26 listopada 2017, wyjątkowo o g. 15:00

Panato Café (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a)

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Socjologiczne niedziele" w Panato Cafe będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób miejskie przewodniki (i miejscy przewodnicy) budują tożsamość mieszkańców miast i opowieść o miastach.

Inspiracją dla naszej dyskusji stało się pewne wydarzenie - na początku października szczecińscy filolodzy zorganizowali konferencję ot. „Przewodnik, bedeker, poradnik w literaturach regionalnych”. W jej trakcie pojawiły się nie tylko wątki badań literackich, ale także socjologicznych. Z badań tego rodzaju wynika, że opowiadanie miasta w przewodnikach jest ważnym narzędziem budowania tożsamości i miejskich narracji. Szczególnie jaskrawymi przykładami są przewodniki powojenne w miastach na Ziemiach Odzyskanych, promujące odgórnie „piastowską” opowieść o historii Szczecina, Wrocławia.

Być może jednak tradycyjne przewodniki są dzisiaj w odwrocie? W końcu znacznie częściej spotykamy turystów ze smartfonem niż z bedekerem w ręku. Nowe narracje budowane są może nie tyle przez literaturę, co przez technologie (począwszy od Google Maps, a na TripAdvisor skończywszy), których algorytmy wpływają na doświadczanie miasta i wybór punktów wartych odwiedzenia.

Ci, którym nie wystarcza cyfrowa mapa zwiedzania, szukają osobistych, nietypowych przewodników, prowadzących mało znanymi trasami. Odkrywanie miasta według nowego klucza interpretacji to także interesujące doświadczenie dla nie-turystów. Jak mieszkańcy widzą siebie w zwierciadle miejskich przewodników - tych nowych i tych tradycyjnych?

Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

plakat-panato-listopadowe-przewodniki