wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 15 | Jaka matka taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości

SocjoPercepcja vol. 15 | Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości

 

Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia. Poniżej dodaję treść, a w załączniku plakat i grafikę. Z góry dziękuję!

 

SocjoPercepcja vol. 15 |Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości.

 

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w grudniowym spotkaniu SocjoPercepcji pt. Jaka matka, taka córka? Międzypokoleniowe doświadczanie kobiecości, które odbędzie się 13 grudnia o godz. 17:00 na platformie ZOOM.

 

Prowadzenie:

dr Justyna Kajta (Uniwersytet Wrocławski)

Gościnie:

dr hab. Elżbieta Korolczuk (Uniwersytet Warszawski/ Södertörn University) - socjolożka, autorka książki „Matki i córki we współczesnej Polsce”

Katarzyna Barczyk-Matkowska – autorka bloga Lady Pasztet

 

 

W ostatnim czasie ulice polskich miast i miasteczek wypełnione zostały protestami w obronie praw kobiet, a bezpośrednim powodem do wyrażenia sprzeciwu był wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia możliwości dokonywania aborcji. Choć protesty zdominowane były przez młodych ludzi, to nie brakowało tam też międzypokoleniowych spotkań i wspólnych głosów córek, matek i babć. Grudniowe spotkanie SocjoPercepcji poświęcone zostanie właśnie tym kobiecym głosom, a dokładniej międzypokoleniowym relacjom kobiet – matek i córek.

Znane przysłowie zawarte w tytule spotkania sugeruje, że córki podążają śladami swoich matek i ostatecznie stają się do nich bardzo podobne w swoim zachowaniu. Jak to przysłowie weryfikuje rzeczywistość? Na ile zmieniające się konteksty społeczno-kulturowe, w których wychowywały i wychowują się kobiety wpływają na relacje matek i córek oraz ich (nie)zgodność co do wyobrażonych i pożądanych modelów kobiecej tożsamości? Jakie możliwe napięcia się tutaj pojawiają i z czego wynikają? Jak na definiowanie kobiecości przez córki mogą wpływać takie doświadczenia, jak wyprowadzka do większego miasta, awans klasowy, macierzyństwo? Między innymi tym pytaniom poświęcimy nasza dyskusję, a punktem wyjścia dla niej będzie znakomita książka dr hab. Elżbiety Korolczuk: „Matki i córki we współczesnej Polsce”.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/201306321438039

 

Link do spotkania: https://zoom.us/j/96385208152?pwd=bk5YcnE2c3lHSFNFRnZ6UUFqMzNNdz09


socjopercepcja_vol15_wybrany-01-1