wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 16 | Strajki kobiet w małych miastach

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w styczniowym spotkaniu SocjoPercepcji pt. Strajki kobiet w małych miastach, które odbędzie się 17 stycznia o godz. 17:00 na platformie ZOOM.

Prowadzenie:

dr hab. Dorota Majka-Rostek, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski)

Goście:

dr Magdalena Muszel, socjolożka, antropolożka, prezeska zarządu Fundacji Zatoka oraz stypendystka Fundacji Polsko – Niemieckiej na rzecz Nauki

dr Grzegorz Piotrowski, socjolog, Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności

Anna Utko i Arkadiusz Utko, inicjatorzy protestów w Trzebnicy

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że wykonywanie aborcji z powodów embriopatologicznych jest niezgodne z Konstytucją. Taka decyzja stała się przyczynkiem do protestów – tysiące osób wyszło na ulice dużych, jak i małych miast, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczaniu prawa do aborcji. Protesty stały się też platformą do wyrażania sprzeciwu wobec działań rządu, jak i ingerencji Kościoła katolickiego w życie publiczne. Na profilu facebookowym pisarki, Małgorzaty Halber, można było obserwować filmowe relacje z kilkudziesięciu małych miejscowości – od Gryfic przez Trzebnicę po Oświęcim. Styczniowe spotkanie SocjoPercepcji zostanie poświęcone właśnie protestom w małych miastach.

Punktem wyjścia dla dyskusji będą m.in. wnioski z badań kobiecych protestów w małych miastach, realizowanych przez dr Magdalenę Muszel i dra Grzegorza Piotrowskiego zarówno wcześniej, bo przy okazji czarnych protestów w 2016 roku, jak i obecnie. Wraz z badacz(k)ami oraz inicjator(k)ami protestu w jednym z mniejszych miast porozmawiamy o doświadczeniach aktywistek i aktywistów działających poza dużymi miastami. Czy głos kobiet w małych miastach różni się od głosu kobiet zamieszkujących środowisko wielkomiejskie? Czy organizowane przez nie protesty różnią się w swoim repertuarze działań? Jakie możliwości i przeszkody wiążą się z aktywizmem w mniejszych miejscowościach?

Link do wydarzenia na FB: https://tinyurl.com/yd3rgu4r

Link do spotkania: https://zoom.us/j/93887833423?pwd=WnF6bFJtaStSUjlXb0Q0blptNnArZz09