wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 26 Aktorzy zmian na obszarach wiejskich

socjopercepcja26

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Sekcja Socjologii Wsi i Rolnictwa Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Muzeum Współczesnym Wrocław serdecznie zapraszają do udziału w  SocjoPercepcji vol. 26 | Aktorzy zmian na obszarach wiejskich 

  

Spotkanie odbędzie się 25 maja (środa) o godz. 18:00 na żywo w RECEPCJI na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu.    

  

Prelegenci: 

Dr Konrad Burdyka, adiunkt w Zakładzie Socjologii Wsi Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Jego obszary zainteresowań badawczych to dziedzictwo kulturowe polskiej wsi (ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnych zabaw i gier ruchowych) oraz kapitał społeczny wiejskich organizacji pozarządowych (głównie Ludowych Zespołów Sportowych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych). Dr Burdyka pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Socjologii Wsi i Rolnictwa PTS oraz zasiada w Komisji Sportu Wiejskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest autorem książki „Między zagrodą a boiskiem. Studium aktywności wiejskich klubów sportowych”. 

 

Dr inż. Barbara Szczepańska, adiunkt w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Instytutu Socjologii, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, sekretarz Sekcji Socjologii Wsi i Rolnictwa PTS. Interesuje się przemianami społeczno- przestrzennymi, jakie zachodzą w funkcjonowaniu wiejskich społeczności lokalnych. Większość jej artykułów dotyczy postępu rolniczego w gospodarstwach rolnych. Podejmuje też problematykę tanatologiczną. Autorka ponad 20 publikacji naukowych oraz współredaktorka numeru "Kobieta i wieś" w kwartalniku Kultura Współczesna. 

 

Magdalena Urbaniak, strateżka i szkoleniowiec. Ekspertka w obszarze public relations i marketingu. Założycielka agencji marketingowej MaxTractor. Wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim, SWPS, WSH oraz Uniwersytecie Ekonomicznym. Prelegentka na konferencjach TedX, Infoshare, I love Marketing. Autorka bloga magdaurbaniak.com i tractormania.pl, pasjonatka rolnictwa i wsi. Zajmuje się przełamywaniem stereotypów o rolnictwie i rolnikach. 

Prowadzenie:  

Dr Aneta Uss-Lik, doktor nauk społecznych, badaczka, adiunkt w Zakładzie Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Od wielu lat zajmuje się badaniem m.in. rynku agro w Polsce. Autorka artykułów naukowych, projektów badawczych i analiz marketingowych dedykowanych m.in. branży rolnej.  Współredaktorka numeru "Kobieta i wieś" w kwartalniku Kultura Współczesna.

 

Wieś najczęściej kojarzona jest ze stagnacją. Mówiąc „zmiana” myślimy „miasto”, mówiąc „stałość” mamy na myśli wieś…czy nie jest to jeden z często powtarzanych ze stereotypów? Tymczasem obszary wiejskiej podlegają nieustannym zmianom w zakresie m.in. struktury społecznej. W ostatnich latach zmiany te wiążą się przede wszystkim z pojawianiem się nowych aktorów w wiejskiej przestrzeni i redefinicją dotychczasowych ról społecznych. 

„Na wsi nic się nie dzieje”, „Młodzi to głównie ciągną do miasta”, te zdania dotyczące obszarów wiejskich wskazują, że myślenie o wsi bazuje na stereotypach, które nie tylko nie przystają do dzisiejszego ich obrazu, a wręcz stoją do niego w opozycji. Stawiamy pytania o faktyczną widoczność i sprawczość nowych aktorów oraz ich miejsce w „starych” strukturach obszarów wiejskich – na ile dostrzegalne są skutki ich aktywności i jak będą oddziaływać w dłuższym okresie na przestrzeń (geograficzną i społeczną) polskiej wsi? 

W dyskusji skupimy się na trzech różnych obszarach wyłaniania się potencjalnych nowych aktorów. 

Pierwszym z nich będą Ochotnicze Straże Pożarne (OSP). To z jednej strony „tradycyjny” III sektor polskiej wsi, ale z drugiej – przechodzący na przestrzeni ostatnich lat spore zmiany. Ta wewnętrznie bardzo zróżnicowana kategoria organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich prowadzi – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – działalność na wielu polach, m.in. sportowym, kulturalnym, wychowawczym i religijnym. O tym zróżnicowaniu i „nieoczywistościach” funkcjonowania OSP opowiemy podczas spotkania. 

Drugi z obszarów to działalność Kół Gospodyń Wiejskich (KGW). Podobnie jak OSP, mają one stosunkowo długą historię działania, jednak w ostatnich latach podlegają „ustawowej” standaryzacji. Czy idzie za tym profesjonalizacja, w jaki sposób oddziałuje to na ich członkinie (i członków) oraz na otoczenie, w którym działają; czy jest szansa, że zmienią oblicze wiejskiego III sektora to kluczowe zagadnienia, jakie towarzyszyć nam będą w namyśle nad tymi organizacjami. 

Trzeci z wskazanych obszarów to codzienne praktyki mieszkanek i mieszkańców wsi. Skupimy się przede wszystkim na pracy rolniczek i obalaniu stereotypów z tą pracą związanych. Będzie to także okazja do zastanowienia się, czy ofiarą takich stereotypów nie padają właśnie OSP i KGW oraz próby opisania ich wizerunku. 

Do dyskusji zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele nauki, jak i pasjonaci wsi, którzy opisują i pokazują jej oblicze w social mediach.  


Link do wydarzenia na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/1224941281375012/?ref=newsfeed