Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 28 | Powrotnicy z przedmieść czyli życiowe historie przeprowadzek tam i z powrotem

socjopercepcja-28-2

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Sekcją Socjologii Miasta PTS serdecznie zapraszają do udziału w  SocjoPercepcji vol. 28 | Powrotnicy z przedmieść, czyli życiowe historie przeprowadzek tam i z powrotem

Spotkanie odbędzie się 16 listopada (środa) o godz. 18:00 w klubokawiarni Recepcja (Ruska 46a) we Wrocławiu.

Gościni:

Dr hab. Katarzyna Kajdanek, profesorka nadzwyczajna w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” (Kraków 2022)

Prowadzenie

Dr Marta Skowrońska, socjolożka, adiunktka w Zakładzie Teorii i Badań Praktyk Społecznych na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Listopadowa Socjopercepcja będzie okazją do rozmowy o nowej książce Katarzyny Kajdanek. Tydzień po premierze „Powrotników” – opowieści o nietypowej w polskich warunkach zmianie mieszkaniowej, z podmiejskiego domku na mieszkanie w mieście – porozmawiamy o tym, dlaczego ludzie porzucają swój „podmiejski sen” i czy łatwo im ułożyć życie na nowo w mieście.

Niezgodność oczekiwań wobec mieszkania na przedmieściach i rzeczywistości przedmieść doświadczanej na własnej skórze oraz trudne do zignorowania narastające przekonanie, że przez ostatnie dziesięć, piętnaście lat miasta zmieniły się na tyle, że żyłoby się w nich prościej i wygodniej niż w podmiejskim domu, powodują, że z suburbiów znikają niektórzy dotychczasowi mieszkańcy. Podejmują decyzję, żeby sprzedać albo wynająć podmiejski dom i przenieść się do miasta.
To powrotnicy z suburbiów do miast.

Spotkanie jest zaproszeniem do poznania doświadczenia życia na przedmieściach widzianego z perspektywy osób powracających z suburbiów do miasta (powrotników i powrotniczek w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju gospodarstwa domowego). Jest także okazją do rozmowy o warsztacie prowadzenia badań i pisania w taki sposób, aby próbować docierać do odbiorców spoza akademii.  Jeśli ktoś chce i może się wyprowadzić na suburbia, to lekcje z cudzych doświadczeń mogą mu pomóc podjąć optymalną decyzję mieszkaniową. Jeśli ktoś chce się przeprowadzić, ale nie może tego zrobić, znajdzie w historiach powrotników argumenty za tym, aby żądać zmian na rzecz dostępnego mieszkalnictwa w Polsce. Żeby walczyć o system tworzący warunki do mieszkania, który pozwoli wrócić do miasta lub nigdy z niego nie wyjeżdżać.

socjopercepcja-28_plakat (PDF / 1.36 Mb)