wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja vol. 32 | Totalizacja współczesnego świata – od organizacji totalnych przez pracę po życie codzienne w pandemii

socjopercepcja-32_plakat

Szanowni Państwo, 

 

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w  SocjoPercepcji vol. 32 | Totalizacja współczesnego świata – od organizacji totalnych, przez pracę po życie codzienne w pandemii 

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia (środa) o godz. 18:00 w klubokawiarni Recepcja (Ruska 46a) we Wrocławiu. 

 

Goście:  

dr Łukasz Posłuszny, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki „Organizacje totalne. Teoria i praktyki” (Warszawa 2022). 

dr Joanna Felczak, adiunkta w Instytucie Gospodarstwa Społecznego Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 

dr Zofia Smełka-Leszczyńska - psycholożka i doktorka nauk o kulturze i religii 

 

Prowadzenie:   

dr Olga Nowaczyk, socjolożka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego 

 

Kolejna SocjoPercepcja będzie okazją do rozmowy o nowej książce Łukasza Posłusznego i dwóch zasadniczych pojęciach – organizacji totalnych oraz totalizacji. Książka rekonstruuje sens i historyczny rozwój instytucji totalnych, zapraszając do zastanowienia się, jak we współczesności wyglądają klasyczne organizacje totalne takie jak domy opieki, sanatoria, szkoły z internatem, więzienia, obozy pracy, koszary wojskowe czy klasztory. Jak bardzo zmieniły się one z upływem czasu? Czy elektroniczna opaska to dawne kajdany, a systemy monitorujące zastąpiły strażników? Co wreszcie z miejscami, gdzie udajemy się na jakiś czas z własnej woli, aby schudnąć, medytować lub się rozwijać? W jakim sensie są to organizacje totalne? Z drugiej strony współczesne technologie, warunki pracy czy wydarzenia pokroju pandemii, tworzą ramy dla totalizacji naszej egzystencji, która przybiera nowe, nieznane wcześniej formy. Jak na przykład myśleć o pracy, w której spędza się większość swojego czasu, pozostaje się dostępnym po pracy lub nie przestaje o niej myśleć? Jak traktować pracę zdalną lub zamknięcie w mieszkaniu w czasie lockdownu? 

 

Spotkanie jest okazją, aby porozmawiać o aktualności organizacji totalnych oraz problemu totalizacji, którą spotykamy w wielu innych miejscach. 
 

Serdecznie zapraszamy! 

 

dr Joanna Felczak – doktorka nauk ekonomicznych. Koncentrująca swoje zainteresowania naukowe na polityce społecznej i wykluczeniu społecznym przejawiających się w różnych obszarach funkcjonowania oraz na zagadnieniach związanych z przestępczością i ekonomią karania. Zagadnienia te podejmuje w sposób interdyscyplinarny, wykorzystując metodykę nauk społecznych, w tym psychologii oraz perspektywę polityki publicznej. W swoich dotychczasowych badaniach zajmowała się: efektywnością wsparcia osób opuszczających zakłady karne; warunkami readaptacji społecznej osób wykluczonych; szansami edukacyjnymi i zawodowymi młodzieży i dorosłych z grup wykluczonych ora zjawiskiem patologii społecznej zmieniającym się lokalnie wraz z procesami globalizacyjnymi. 

dr Zofia Smełka-Leszczyńska - psycholożka i doktorka nauk o kulturze i religii. Zawodowo zajmuje się strategiami marki i komunikacji, naukowo – antropologią codzienności. Przygotowuje swoją drugą książkę, w której opisuje narracje o pracy w potransformacyjnej Polsce. 

Dr Łukasz Posłuszny - adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury i Cywilizacji Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia socjolog, historyk filozofii i filolog polski. Jego zainteresowania koncentrują się w obszarze badań biograficznych i pamiętnikarskich, organizacji totalnych, pamięci społecznej i UX. Autor wielu artykułów poświęconych problematyce pamięci i badań dzienniczkowych oraz dwóch książek Przestrzenne formy upamiętniania Zagłady (2014) oraz Pytanie o pamięć. Relacje autobiograficzne więźniów obozów koncentracyjnych (2012). Współorganizował ogólnopolskie konkursy pamiętnikarskie, m.in. "Pamiętniki bezrobotnych" i "Życie codzienne w czasach koronawirusa". Aktualnie przygotowuje książkę pt. Majdanek Concentration Camp. Space, Objects and Everyday Life in the Total Institution.