wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Socjopercepcja vol. 31 ​​​Nierówny podział szacunku? O uznaniu w polskim społeczeństwie

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut  Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w SocjoPercepcji vol. 31.  

 

Nierówny podział szacunku? O uznaniu w polskim społeczeństwie  

 

Spotkanie odbędzie się 15 marca (środa) o godz. 18:00 w Recepcji na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu.      

    

Goście:   

 Dr hab. Piotr Kulas, prof. ucz. socjolog i historyk idei, Wydział „Artes Liberales”, Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Analiz Transformacji Elit i Inteligencji  

 Dr hab. Andrzej Waśkiewicz, prof. ucz. historyk idei, Wydział Socjologii, Uniwersytet Warszawski 

 Dr Stanisław Krawczyk – socjolog i psycholog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.  

 

Prowadzenie: 

 Dr Justyna Kajta socjolożka, Instytut Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS 

 

Przyglądając się współczesnym protestom społecznym i ich postulatom, możemy zobaczyć jak w soczewce odbijające się w nich problemy polaryzacji politycznej oraz nierówności społeczno-ekonomicznych. Ludzie walczą o polepszenie swojej sytuacji materialnej, o godne życie, o równość wobec prawa, o prawo do bycia sobą, o bycie widzialnymi dla innych – zarówno dla rządzących, jak i dla reszty społeczeństwa. Z jednej strony nierówności wpisane w polskie społeczeństwo mają długą historię trwania. Z drugiej strony – nierówności te mają różne odsłony i w zależności od momentu społeczno-politycznego niektóre bledną, a inne stają się wyrazistsze. 

 

Traktując nierówności jako punkt wyjścia, na marcowej SocjoPercepcji poświęcimy uwagę kategoriom szacunku, uznania i prestiżu. Wraz z zaproszonymi gośćmi, redaktorami książki „Understanding Recognition. Conceptual and Empirical Studies” (Routledge, London 2022) porozmawiamy o tym, co różni i łączy te kategorie i jak mogą nam one pomóc zrozumieć procesy zachodzące we współczesnym społeczeństwie polskim.  

 

Podczas spotkania zastanowimy się: na ile w społeczeństwie toczy się walka o uznanie i kto w niej bierze udział? Kto i dlaczego cieszy się największym uznaniem, a kto musi o nie walczyć? Od czego zależy nierówna dystrybucja szacunku i na ile jest ona – historycznie – (nie)zmienna? Na ile uznanie jest dziedziczone, a na ile może być nabywane?  

socjopercepcja-31_plakat