Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Socjopercepcja vol. 35 Czy Polska może stać się drugą Finlandią? Czego może nauczyć nas przykład fińskich polityk publicznych

MicrosoftTeams-image-1

„Czy Polska może stać się drugą Finlandią? Czego może nauczyć nas przykład fińskich polityk publicznych.”

Spotkanie odbędzie się 18 października (środa) o godzinie 18:00 na żywo w Recepcji na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu (oraz w formie transmisji na kanale facebookowym PTS o. Wrocław).

Gość:
dr hab. Wojciech Woźniak, prof. UŁ, autor książki „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych” wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, socjolog, autor i współautor czterech książek, członek Polskiego i Fińskiego Towarzystwa Socjologicznego, stypendysta programu im. Mieczysława Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zajmuje się relacjami między polityką a sportem, nierównościami społecznymi i fińskim modelem polityczno-kulturowym.

Prowadzenie i dyskusja:
Dr Jacek Burski, socjolog, adiunkt w Zakładzie Socjologii Pracy i Gospodarki UWr

Fiński model polityk publicznych jest od wielu lat uznawany za jeden z najbardziej zrównoważonych i jednocześnie efektywnych sposobów budowania strategicznego rozwoju kraju. Z perspektywy państwa cierpiącego na chroniczny niedobór planowania, a następnie wprowadzania i ewaluacji różnego rodzaju strategii, wydaje się nie tylko interesujące, ale społecznie ważne, by przeprowadzić dyskusję o tym, czego możemy nauczyć się na przykładzie fińskich sukcesów w kreowaniu efektywnych polityk rozwojowych.
Punktem wyjścia dla rozważań na temat historii Finlandii, ścieżek jej rozkwitu i tego, co Finom się nie udało będzie książka Wojciecha Woźniaka „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”. Jednocześnie chcemy wprowadzić do tej dyskusji wyraźny wątek porównawczy oraz rozszerzyć zakres problematyki o współczesne problemy polityczne, społeczne i gospodarcze dotykające zarówno Polskę, jak i Finlandię. Odnosząc się do popularnego ostatnio tematu polikryzysu, chcielibyśmy spróbować znaleźć odpowiedź na pytania: na ile możliwe jest skorzystanie z fińskich doświadczeń w kontekście budowania skutecznych polityk społecznych, kto może być agentem zmiany w kontekście sił politycznych i społecznych funkcjonujących w polskiej debacie publicznej, jakie mogą być główne bariery stojące na przeszkodzie powtórzenia sukcesu Finlandii nad Wisłą i czy my jako społeczeństwo w ogóle tego potrzebujemy i chcemy?