Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Socjopercepcja vol.29 - Co zostało po pandemii? Polacy pracujący w czasach wielokryzysów

socjopercepcja_29_plakat_2_1

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Sekcją Socjologii Pracy PTS serdecznie zapraszają do udziału w  SocjoPercepcji vol. 29

Co zostało po pandemii? Polacy pracujący w czasach wielokryzysów

Spotkanie odbędzie się 14 grudnia (środa) o godz. 18:00 w Sali Klubu Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1 (parter)

Goście

Dr Jan Czarzasty - Zakład Socjologii Ekonomicznej, Instytut Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr – Zakład Socjologii Pracy i Gospodarki, Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski

Dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS - Młodzi w Centrum Lab oraz Instytut Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS

Prowadzenie

Dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska, prof. UŚ, Instytut Socjologii, Uniwersytet Śląski

Streszczenie

XXI wiek to czas wielu kryzysów, począwszy od kryzysu finansowego i gospodarczego, przez  kryzys migracyjny, kryzys związany narastającym eurosceptycyzmem i Brexitem, kryzys wywołany falą populizmu i erozji poparcia dla demokracji parlamentarnej i inne. Na te kryzysy nałożyła się pandemia Covid-19, która wzmocniła większość istniejących kryzysów i wywołała nowe wyzwania i nowe formy kryzysu. Zespół socjologów i socjoekonomistów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjął się badania tych wyzwań i kryzysów w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS COV-WORK. Jego efektem jest książka „Polacy pracujący w czasie Covid-19” (autorzy Juliusz Gardawski, Adam Mrozowicki, Jan Czarzasty, Jacek Burski, Mateusz Karolak), która ukaże się w grudniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar. Na podstawie zogniskowanych wywiadów grupowych z pracownikami w edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej i logistyce, krytycznej analizy dyskursu medialnego oraz ogólnopolskich badań kwestionariuszowych zespół weryfikacji poddał dwie, sformułowane jeszcze na wiosnę 2020 roku, tezy: o fundamentalnym wpływie pandemii na kryzys neoliberalnego modelu kapitalizmu oraz jego korelatów świadomościowych oraz o pandemii jako czynniku przyspieszającym i pogłębiającym istniejące wcześniej trendy bez wprowadzania rewolucyjnych zmian w świecie pracy. Analizy dostarczyły dowodów słuszności drugiej z wymienionych tez.

W trakcie spotkania z udziałem zespołu COV-WORK oraz zaproszonych badaczek polskiego świata pracy, zastanowimy się, co zostało na świecie i w Polsce po pandemii, która w swych początkowych fazach wydawała się wydarzeniem epokowym? Jakie znaczenia nabierają doświadczenia pandemii w kontekście kolejnych kryzysów – energetycznego, uchodźczego, wojennego i gospodarczego? Czego nauczyliśmy się jako społeczeństwo polskie w czasie pandemii, a jakich lekcji nie odrobiliśmy? Głos w dyskusji zabierze prof. Paula Pustułka, kierowniczka projektu NCN OPUS ULTRAGEN poświęconego doświadczeniom wchodzenia w dorosłość w czasach kryzysów.

--

Projekt NCN OPUS „COV-WORK: Świadomość społeczno-ekonomiczna, doświadczenia pracy i strategie radzenia sobie Polaków w kontekście kryzysu post-pandemicznego” finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki, nr umowy NCN UMO-2020/37/B/HS6/00479