wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Spotkanie wokół książki prof. Beaty Halickiej „Życie na pograniczach"

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza oraz Sekcja Socjologii Etniczności PTS zapraszają serdecznie na spotkanie wokół książki prof. Beaty Halickiej „Życie na pograniczach. Zbigniew Anthony Kruszewski. Biografia”.

 W spotkaniu moderowanym przed dr hab. Elżbietę Opiłowską oraz dr Kamillę Dolińską wezmą udział prof. Beata Halicka, autorka książki oraz bohater biografii, Zbigniew Anthony Kruszewski. Dyskusja odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:00 w Tajnych Kompletach (Wrocław, Przejście Garncarskie 2).

Jakie znaczenie można nadawać granicom w swoim życiu? Jak to jest żyć na różnie rozumianych pograniczach, a tym samym być człowiekiem pogranicza? Jak pisać biografię naukową z udziałem jej bohatera? Zapraszamy do poznania historii życia bohatera książki oraz do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania wraz z nim i autorką książki.

 Zbigniew Anthony Kruszewski (ur. 1928) to harcerz, powstaniec, emigrant, profesor, a także wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i politolog na Uniwersytecie Chicagowskim, nowojorskim SUNY i w El Paso. To postać nietuzinkowa, której niezwykła biografia wyróżnia się na tle losów całego pokolenia. Niewielu z tych, którzy przeżyli wojnę i okupację w Polsce, a następnie znaleźli się na emigracji, udało się odnieść sukces w swych nowych ojczyznach. Bohater niniejszej książki spotkał na swej drodze liczne granice. Najdłużej zatrzymał się nad rzeką Rio Grande, granicą pomiędzy USA a Meksykiem. Praca na Uniwersytecie Teksańskim w El Paso, a także wcześniejsze doświadczenia życiowe spowodowały, że Kruszewski już w latach 70. XX wieku stał się pionierem i wiodącą postacią studiów o pograniczach (border studies). Karierę naukową rozpoczął od doktoratu poświęconego granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego biografia to losy człowieka pogranicza, który swym życiem świadczy o potrzebie przełamywania granic dzielących ludzi i narody oraz o konieczności budowania mostów pomiędzy nimi.

Beata Halicka jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i pracuje w Instytucie Wschodnim na Wydziale Historycznym w Poznaniu. Jedna z jej ostatnich książek – "Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48” – otrzymała Nagrodę Identitas 2016 w kategorii najlepsza historyczna książka roku. Więcej na http://beatahalicka.pl

Więcej informacji na FB: https://www.facebook.com/events/304273187161357/

plakat_spotkanie-w-Tajnych