wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Ukraina na pograniczach europejskiego uniwersalizmu - wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

 Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskigo i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na trzeci wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

środa, 16 listopada 2022, godz. 16.00-17.30 - Online (Zoom)

 wykład w jęz. angielskim

 Rejestracja: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZ0rc-ysrDIiHtwIKXgS3tokMXDfuZMT01sV

 

Łukasz Moll (Uniwersytet Wrocławski):

 moll-2022_farbe

Ukraina na pograniczach europejskiego uniwersalizmu

 

W obliczu wojen na Bałkanach w latach 90. francuski filozof „granic Europy”, Étienne Balibar, postawił swoją znaną tezę, że wydarzenia te stanowią manifestację ograniczeń europejskiego uniwersalizmu. Różne mechanizmy dyskursywne były wówczas stosowane przez europejskich autorów po to, by przedstawiać mieszkańców Bałkanów jako niezasługujących na przynależność do Europy: jako brutalni, barbarzyńcy, orientalni, przednowocześni, zacofani, postkomunistyczni itd. „Bałkańczycy” odegrali rolę złego, demonizowanego Innego pozwalającego zrekonstytuować obraz dobrej, cywilizowanej Europy. W moim wykładzie pragnę powrócić do przemyśleń Balibar w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. Moje główne pytanie będzie brzmiało: w jaki sposób Europa mogłaby odpowiedzieć pozytywnie na wyzwanie rzucone jej przez Ukrainę (o dołączenie do europejskiego uniwersalizmu) BEZ wskrzeszania eurocentrycznych i „cywilizujących” dyskursów europejskości i nie-europejskości, wnętrza i zewnętrza, uniwersalizmu i partykularyzmu? By zmierzyć się z tym pytaniem, odwołam się do poststrukturalistycznej perspektywy omówionej w mojej ostatniej książce dotyczącej nomadycznej tożsamości europejskiej.

 

dr Łukasz Moll - socjolog i filozof, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują: ideę Europy, border studies, dobra wspólne. Członek redakcji czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Autor monografii „Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu” (UMK, seria Monografie FNP, Toruń 2021).

 Kontakt:

Sylwia Zawadzka
sylwia.zawadzka@uwr.edu.pl

Więcej informacji:

www.borderrealities.org

http://obrop.uni.wroc.pl/Border-Realities

Plakat do pobrania:

Poster_Lukas-Moll (PDF / 1.63 Mb)