Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > XIX Seminarium metodologiczne

XIX Międzynarodowe Seminarium z cyklu „Metodologia badań systemów społecznych”

Organizatorzy:
Zakład Socjologii Grup Dyspozycyjnych IS UWr, Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr, Sekcja Socjologicznych Problemów Bezpieczeństwa Narodowego PTS, Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, Akademickie Koło Naukowe „Security&Society” IS UWr
Współorganizatorzy:
Polskie Towarzystwo Socjologiczne – Oddział Wrocławski, Zakład Socjologii Edukacji IS UWr, Zakład Socjologii Ogólnej IS UWr

Polski system antyterrorystyczny a realia współczesnych zamachów
Dr Karolina Wojtasik, Instytut Socjologii, Uniwersytet Śląski
Dr Michał Piekarski, Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski
Współczesne zagrożenia terrorystyczne oraz metody ich zwalczania są trudnym tematem badań z uwagi na ograniczony dostęp do materiałów źródłowych. Badania prowadzone przez dr Karolinę Wojtasik i dr. Michała Piekarskiego dotyczą najbardziej aktualnych problemów z tej dziedziny. W zakresie badań nad zagrożeniami pole badawcze ukształtowały zamachy dokonywane w Europie i USA w ciągu ostatnich dwunastu lat, często dokonywane przez sprawców, którzy inspirację i instrukcje czerpali z publikowanych przez organizacje terrorystyczne poradników. Analizowano nie tylko modus operandi sprawcy, jego/ich ścieżkę radykalizacji i przebieg zamachu, ale także „reakcję” systemu antyterrorystycznego danego państwa, które służby pojawiły się na miejscu jako pierwsze, które jednostki brały udział w dalszych etapach postępowania, czy wprowadzono stopnie alarmowe. Polski system antyterrorystyczny badany był przez pryzmat przepisów i procedur wprowadzonych przez tzw. ustawę antyterrorystyczną z roku 2016. Wprowadziła ona liczne zmiany w zakresie uprawnień służb mundurowych. Z perspektywy badań nad grupami dyspozycyjnymi istotne jest zwłaszcza wprowadzenie procedur kierowania działaniami kontrterrorystycznymi, utworzenie w Policji służby kontrterrorystycznej, nowe procedury użycia sił zbrojnych w działaniach kontrterrorystycznych oraz zmiany w zakresie użycia broni palnej.

Termin obrad:
Seminarium odbędzie 10 grudnia 2020 r. (czwartek) o godz. 10:00
Miejsce obrad:
Seminarium odbędzie się online w formie spotkania za pośrednictwem MS TEAMS. Link do spotkania zostanie przekazany uczestnikom na adres mailowy.
Zgłoszenia:
Uczestnictwo w seminarium wymaga rejestracji i jest potwierdzone certyfikatem.
Formularz zgłoszeniowy:  bit.ly/32HOUH8

E-mail: s.metodologiczne@gmail.com

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/858334161651605

Termin rejestracji upływa 08 grudnia 2020 r.
Komitet Organizacyjny:
dr Piotr Pieńkowski, mgr Sławomir Fiodorów, mgr Kornel Musiał, Nikola Lalek
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką
prof. dr hab. Jan MACIEJEWSKI

XIX_Seminarium-2020_12_10 (PDF / 624.81 kb)