Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > XXXI zjazd PSSPS - Praca socjalna wobec reformy systemu pomocy społecznej

PSSPS_plakat

Zakład Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii

Uniwersytetu Wrocławskiego

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej

zapraszają do udziału w XXXI Zjeździe i konferencji naukowej pt.

„Praca socjalna wobec reformy systemu pomocy społecznej”

Wrocław 19-22 października 2022

Obecnie jesteśmy świadkami bardzo głębokich przemian społecznych, które, oprócz „starych” problemów, takich jak ubóstwoi bezrobocie, przynoszą nowe ryzyka socjalne i nowe wyzwania wymagające reakcji na poziomie makrospołecznym. Kryteria, w oparciu o które w poprzednich dekadach przebiegały podziały i określano statusy społeczne straciły swoje znaczenie. Pojawiają się inne formy marginalizacji i nowe przyczyny wykluczenia. Zmianom i procesowi indywidualizacji ulega też doświadczanie biedy, bezrobocia i innych sytuacji trudnych, przestająone być wspólnie podzielanym losem pewnej kategorii ludzi. Doświadczenia te, jak wskazuje U. Beck, rozdzielane są w poprzek biografii. Pozycja społeczna związana jest z udziałem w konsumpcji a nie miejscem zajmowanym na rynku pracy. Podstawową umiejętnością cywilizacyjną i kryterium społecznej oceny staje się zdolność do dokonywania wyborów i przejęcia kontroli nad swoim życiem.

W kontekście tych wyzwań system pomocy społecznej, podobnie jak cały system zabezpieczeń społecznych, musi ulec modyfikacji, by móc odpowiedzieć na te zmiany. Jesteśmy świadkami toczących się już od dłuższego czasu dyskusji nad kierunkami zmian, jakim podlegać powinien system pomocy społecznej. Zarówno przedstawiane propozycje reform, jak i wprowadzane zmiany są różnie oceniane przez społeczeństwo.

Praca socjalna, która jest i być powinna centralnym elementem systemu wsparcia oraz pozarodzinnego systemu pomocy jest też różnie umiejscawiana w tych propozycjach. Pojawiają się nowe zawody pomocowe, które działają niezależnie od profesji pracownika socjalnego. Można to potraktować jako uzupełnienie pracy socjalnej, wzbogacenie oferty pomocowej, ale też jako konkurencję. Nie ulega wątpliwości, że zarówno praca socjalna, jak i kształcenie do jej obszaru wymaga zredefiniowana w odniesieniu do zmieniających się warunków społecznych, a reformujący się system pomocy społecznej w Polsce niewątpliwie powinien być poddawany ewaluacji. Niektóre zmiany już zostały wprowadzone i dokonuje się ich oceny. Niektóre są planowane i warto zastanowić się nad ich konsekwencjami.

Chcielibyśmy, aby najbliższy Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej połączony z konferencją naukową poświęcony był tym właśnie problemom.

Proponujemy poddać dyskusji przede wszystkim następujące obszary tematyczne.

1. Współczesne ideologie i doktryny a reformy systemu pomocy społecznej.
  2. Pracownik socjalny i kształcenie do pracy socjalnej w świetle zmian systemu pomocy społecznej.
  3. Czy etyka pracy socjalnej wymaga re-formacji?
  4. W poszukiwaniu nowych podejść teoretycznych i aplikacyjnych w pracy socjalnej.

Komitet Naukowy:

Zarząd PSSPS