wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Żydzi na Dolnym Śląsku: SocjoPercepcja w Recepcji

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja w Recepcji, który organizujemy wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Recepcją. W grudniowej dyskusji pt. "Żydzi na Dolnym Ślasku. Pamięć i zapomnienie" wezmą udział: Barbara Pabjan, Instytut Socjologii UWr; socjolożka, badaczka pamięci społecznej, autorka m.in. badań „Żydzi i Niemcy w polskiej pamięci zbiorowej. Dwa studia przypadków formowania się pamięci w społecznościach lokalnych po II Wojnie Światowej”; Agnieszka Bielewska, II Wydział Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS; socjolożka związana z wrocławska gminą żydowską; Tamara Włodarczyk, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce; współpracowniczka Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Muzeum Polin, autorka kilku publikacji o historii Żydów na Dolnym Śląsku m.in. „Przewodnika po żydowskim Wrocławiu” (współautor Jerzy Kichler). Spotkanie poprowadzi Łukasz Posłuszny, Instytut Socjologii UWr.

Po II Wojnie Światowej Dolny Śląsk stał się największym skupiskiem polskich Żydów ocalałych z Shoah. Tutaj zaczęli się organizować oraz kształtować swoje życie w nowych formach dających poczucie bezpieczeństwa i pozwalających zapomnieć o przeszłości wojennej. Utworzono struktury żydowskiej opieki zdrowotnej, miejsca do życia, pracy oraz organizacje oświatowe i kulturalne. Odradzająca się społeczność żydowska swoimi działaniami zaczęła wpisywać się w powojenną rzeczywistość Dolnego Śląska. Większość jednak wyjechała z Polski w czasie kolejnych fal emigracji w 1956 i 1968 roku. Wydarzenia te odcisnęły swoje piętno na dolnośląskiej społeczności żydowskiej i zrodziły kryzys, jednak nie przekreśliły ich istnienia, o czym zaświadcza chociażby wielokierunkowa aktywność współczesnego środowiska Żydów we Wrocławiu. 

Na grudniowym spotkaniu SocjoPercepcji w Recepcji chcemy poruszyć kwestię pamięci i zapomnienia o mniejszości żydowskiej na Dolnym Śląsku. Zastanowimy się o jakich formach pamiętania, upamiętniania, zapominania i zacierania możemy mówić oraz podejmiemy próbę ich demitologizacji. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie czy możemy mówić o konflikcie i rywalizacji pamięci. Poddamy pod dyskusję zagadnienie pamięci miejsc i rzeczy w doświadczeniu codziennym (tj. przestrzeń miasta, architektura świecka i sakralna, obiekty materialne) oraz przejawów antysemityzmu i faszyzacji przestrzeni publicznej.

Do dyskusji zapraszamy 16 grudnia 2018 roku o godzinie 17:00 do Recepcji (podwórko ul. Ruska 46).

SocjoPercepcja_w_Recepcji_vol3_plakat